تبلیغات
وبلاگکد ماوس
آموزش دوتا آلستارز | Dota Allstars| Map | Replay | دانلود مپ و ریپلی | دانلود پچ
مقاله کامل Ganking

سلام ، این مقاله در مورد Gank که یکی از اساسی ترین کارها در دوتا آلستارز محسوب می شود است .

 

 

این مقاله ترجمه ای از سایت Gosugamers است با کمی تغییر و اضافات !حرکات تهاجمی برای ملت ها موثرترین حرکت بوده است ، هجوم به دشمن و نحوه ی آن بود که بقاء یا نابودی یک کشور را تعیین می کرد !

در بازی دوتا که یک بازی تیمی است و با تشبیه کردن اعضای تیم 5 نفره به یک جامعه ی کوچک ، و جنگ این ملت کوچک برای بقاء (پیروزی) و نابودی دشمنان خود ، میتوان هجوم به دشمن و حمله کردن به آنها را که همان Ganking نامیده می شود ، مهمترین جزء بازی دانست !

 

به دشمنان خود در موقعیت هایی که بدون دفاع هستند ، Attack دهید :

 

بدون ضربه زدن و خسارت وارد کردن به دشمنان ، نمی توان در بازی Dota پیروز شد .

یه مثال چینی هست که میگه : بدون تخم مرغ نمیشه سوشی پخت !

حالا این که این مثال درسته یا غلط ، این که اصلا سوشی تخم مرغ داره یا نه و اینکه سوشی غذای چینی هست یا نه رو کاری نداریم !

بحث ما اینه که مهمترین نکته در Gank های اول بازی Attack دادن دشمن به منظور اذیت و آزار و جلوگیری از پول خواری است .

 

مهمترین چیز پیروزی است :

در ابتدا و اوایل بازی، مهمترین چیز درگیری بین هیرو ها است . در این قسمت از بازی است که هیروهای Ganker و Supporter باید وظیفه خود را ایفا کنند . 

 

چه موقع باید Gank کنیم ؟ 

Ganking وابستگی شدیدی به موقعیت ها دارد . برای استفاده و خلق چنین موقعیت هایی برای یک Gank خوب و کارآمد به دو چیز نیاز دارید :

1- غافلگیری

2- قدرت برتر

 

قدرت برتر شامل میزان خسارت شما به دشمن و جلوگیری از خسارت وارده توسط دشمن به شما است  . پس بهترین موقع برای درگیر شدن یا همون Gank وقتی است که هیرو یا هیروهای دشمن پریشان هستند . یعنی اینکه از موقعیت خوبی برخوردار نباشند یا اینکه مشغول باشند . مثلا وقتی که میخواهیم یک هیرو را در ابتدای بازی Gank کنیم ، بهترین موقع زمانی است که از Level هایش استفاده کرده باشد و نتواند از آنها استفاده کند ، یا موقعی که نزدیک Tower ما باشد، چون موقعیت او افتضاح است !

برای اینکه یک مثال واضح زده باشم ، تیم LGD یک Gank بسیار عالی در مقابل تیم قدرتمند EHOME انجام داده که دیدنش خالی از لطف نیست . 

در دقیقه ی 17 این بازی تیم LGD به طور همزمان دو لاین بالا و پایین رو مورد حمله قرار میده . چون LGD از اینکه هیچ کدام از هیروهای تیم حریف Teleport ندارند و نمی توانند به کمک یارهای خود بیاییند ، از این موقعیت سوء استفاده کرده و با Join دادن و ملحق شدن هیروی وسط به سمت یکی از لاین ها و یک درگیری همزمان  (لاین های پایین و بالا) توانستند 2 درگیری را در ابتدای بازی به نفع خود تمام کنند ، که در روند بازی بسیار تاثیر گذار خواهد بود . 

 

چگونه Gank کنیم ؟ 

هیروهای Ganker در حالت کلی دو چیز باید داشته باشند : 1- قدرت خسارت انفجاری     2- قدرت خنثی کردن

یکی از بهترین مثال ها برای هیروی Ganker ، هیروی Clockwerk است . این هیرو سه خصوصیت دارد که میتونه موقعیت های خوبی برای تیم بدست بیاره .

توانایی شروع جنگ ها حتی از فاصله ی بسیار دور ، توانایی شناسایی دشمنان و حتی خسارت زدن به آنها از هر جا و دو لول دیگر Battery Assault و Cogs که از حمله ی دشمن جلوگیری میکنه !

اکنون به قابلیت هایی که یک هیروی Ganker باید داشته باشد، می پردازیم :

ناپدید شدن : با استفاده از این قابلیت شما می توانید از قابلیت غافلگیری استفاده کنید و همچنین موقعیت خود را در بهترین وضع قرار دهید . 

این قابلیت با هیروهایی مثل Gondar و Mirana و یا آیتم هایی مثل Smoke می تواند بدست بیاید .

 

لول های از راه دور : با استفاده از این قابلیت شما می توانید از راه دور حریف را اذیت کنید و خسارت وارد کنید ، یا حتی با عملی غیر منتظره حریف را شکه کنید .که این حرکت منجر به یک درگیری خوب به نفع شما و کشتن حریف می شود . 

Clockwerk's Hook, Mirana's Arrow and Invoker's Tornado نمونه هایی از این دست به شمار می آیند .

لول Soul Assumption هیروی Visage لول مناسبی است برای غافلگیر کردن حریف .  لول 6 هیروی Zeus و یا 6 Ancient رو از قلم نندازیم . 

 

وقتی در حال فرار یا جابجایی هستند ، آنها را Attack دهید و وقتی منتظر شما هستند ، فرار کنید !

 

تحرک : مهمترین چیز در Gank ها ، موقعیت هیروهای حریف و دشمن است . پس قدرت تحرک و حرکت کردن هیروها میتونه نقش مهمی در Gank ها داشته باشه ! هیروهایی مثل Queen و یا Anti Mage که توانایی Blink را دارند، می تونن موقعیت خود را به بهترین نحو تغییر دهند . 

لول هایی مثل Hook هیروی Clockwerk ، پرش Mirana ، لول Illusory Orb هیروی Puck ، برای موقعیت یابی ، تغییر موقعیت برای فرار یا کشتن حریف بسیار مفید هستند . 

پس شما می توانید هیروهای قوی دیگر که از این نعمت بی بهره هستند ، مثل Lion را در یک لاین Solo بفرستید و با پول در آوردن و خرید Dagger ، این قابلیت رو نیز به Lion دهید و قدرت هیرو را چند برابر کنید . 

هیروهای Ganker قوی دیگر مثل Earth Shaker و یا Tide Hunter نیز با بستن Dagger قدرت بسیار زیادی در Gank ها پیدا می کنند ، البته پیشنهاد میشود کمتر این هیروها Solo بروند . (نرید بهتره ) 

قیچی کردن : شما می توانید با حرکت کردن و اذیت کردن هیروهای مقابل و عقب نشینی برای چند لحظه این فرصت را به یارانتان دهید تا از سمت دیگری دشمن را مورد حمله قرار دهند ! دشمن را در وسط گیر بندازید . 

حمله انفجاری : در این نوع حمله که میتواند بسیار مفید باشد ، شما باید باز هم از غافلگیری استفاده کنید . البته دو حالت وجود دارد، یکی حمله انفجاری روی یک هیرو . که در این حالت شما با هیروهایی مثل Lion یا Lina روی هیروی کلیدی در جنگهای 5 به 5 زوم کرده و از پا در می آورید . یا در اوایل بازی به لاین های دیگر رفته و هیروهای Farmer حریف رو منفجر می کنید . یا حمله انفجاری روی تیم حریف ، که در این حالت باید هیروهایی مثل Lich یا Earth داشته باشید و با حمله انفجاری به تیم حریف خسارت جدی وارد کنید . 

خنثی کردن : آخرین مرحله ی یک جنگ خنثی کردنه . در این مرحله دیگر نه از غافلگیری خبری هست نه از قدرت برتر . شما قدرت خود رو تقریبا خالی کردید و دشمن هم چندان غافلگیر نیست ! پس شما فقط باید حمله دشمن رو خنثی کنید تا درگیری رو نبازید . 

لول هایی مثل Hex یا تمامی Stun ها بهترین گزینه برای خنثی کردنه ! 

قوی ترین هیروها در زمینه ی خنثی کردن ، Lion ، Shaman و Clockwerk هستند . با داشتن این هیروها عمل Disable یا همون خنثی کردن خیلی خوب صورت می گیره و شما از این قضیه نباید بترسید . 

 

 

با ترکیبی از هیروها ، مجیک ها ، آیتم ها و تمامی عناصر بالا شما می توانید یک جنگ را به نفع خودتان به پایان برسانید . 

یکی از نکته های مهمی که برای شما گفتیم ، خرید Dagger برای هیروهای بسیار قدرتمند مثل Lion است . با این کار شما قدرت بسیار زیادی برای Kill گرفتن و در نتیجه Push لاین ها پیدا می کنید . این نکته رو باید در نظر بگیرید ، شما با در دست گرفتن قدرت Gank ها ، میتوانید به یارهای خود نیز قدرت بیشتری دهید . به همین خاطر است که نقش Ganker ها خیلی در بازی مهم است . 

ما در اینجا کمی در مورد طریقه ی حذف و انتخاب هیروها صحبت می کنیم . در یک تیم ، مهمترین نقش رو Leader تیم ایفا می کند . 

بنابراین لیدر باید به فکر Gank تیم خود باشد تا از نظر نحوه ی Gank ضعف نداشته باشد . 

به طور کلی یک لیدر دو حالت جنگ برای تیم خود می تواند در نظر بگیرد : 

1- جنگ سریع 

2- جنگ سنگین

 

در فاز اول حذف کردن هیرو ها در مد Cm ، شما باید سعی کنید فکر لیدر تیم حریف را بخوانید . این کار بسیار دشوار است اما با کمی تجربه و تفکر در مورد نحوه ی چیدمان هیروهای حریف ، می توانید این کار را انجام دهید . 

شما باید بفهمید که لیدر تیم حریف ، کدام یک از دو استراتژی بالا را انتخاب می کند . 

اگر هیروهای قاتل شروع به Ban شدن شدند ، اغلب تیم ها سعی می کنند اساس تیم خود را بر پایه یک هیرو بچینند ، که هیروهای قدرتمندی مثل Morphling ، Syllabear و Invoker از این دسته هیروها هستند . 

اگر هیروهای غافلگیرکننده شروع به Ban شدن شدند ، این نشان می دهد که آنها میخواهند لاین ها را سریع Push دهند و قدرت پول درآوردن را از شما بگیرند و شما را غافلگیر کنند . 

در اکثر مواقع گنکرهای اصلی را طبقه بندی کنید و سعی کنید از این هیروها داشته باشید !

اگر تیم حریف سعی در Ban کردن این جور هیروها رو داشت ، مطمئن باشید میخواهد بازی را به سمت جنگ سنگین بکشد (Heavy Gank) . 

چیدمان هیروهای شما بسته به این است که فکر لیدر شما در بازی چیست ؟ یعنی میخواهید بازی را چه طوری پیش ببرید ؟ 

به طور مثال اگر میخواهید سریع لاین ها را جلو ببرید و تاور ها را نابود کنید ، حتما باید از گنکرهای اصلی یا هیروهای قاتل داشته باشید !

البته خیلی عاقلانه به نظر می رسد که از هیروها و مجیک های غافلگیر کننده استفاده کرد .

در اینجا دو عکس برای شما قرار دادیم تا با نحوه ی کار بیشتر آشنا بشید :

 

در اینجا دو هیروی Maiden و Chen برای غافلگیر کردن و کشتن Clockwerk مخفی شدند ، این نکته رو همینجا بگم که در بازی Dota ، یکی از عوامل مهم در Gank ها ، دیدن حریف است ! یکی از عواملی که در دید یک هیرو تاثیر دارد ، سطح زمینی است که روی آن قرار دارد ، مثلا اگر از یک سطح بالاتر، به سطح پایین نگاه کنیم دید بسیار خوبی داریم در حالی که هیرویی که در سطح پایین است، هیروی سطح بالا را نمی تواند ببیند . 

در عکس بالا نیز دقیقا از این نکته استفاده شده است ، به طوری که Maiden و Chen در یک سطح بالاتر از Clockwerk قرار دارند و می توانند او را غافلگیر کنند ، چون موقعیت آنها نسبت به موقعیت CLockwerk بسیار مناسب تر است ! حتی اگر Clockwerk قوی تر از آنها باشد ، با غافلگیر کردن، او را نابود می کنند . 

 

 

در اینجا یک عکس دیگر برای شما قرار دادیم ، تا اهمیت موقعیت یابی در جنگ ها را به شما نشان دهیم !

در اینجا، هیروی Alchemist فکر می کند که تنها Maiden نزدیک اوست ، اما با Teleport کردن و Blink کردن هیروی QOP ، به سرعت در موقعیت مورد نظر قرار می گیرد و می تواند مجیک ها و اتک را به هیروی دشمن دهد و او را نابود کند !

 

 

نتیجه : 

از این همه حرف که زدیم ، می تونیم چند تا نتیجه ی کوچولو بگیریم که شاید با کمی فکر به دردمون بخوره (مخصوصا لیدر تیم ها) .

اولا Gank یکی از مهم ترین مساله های هر بازی است . دوما مهمترین نتیجه ای که از Gank ها باید بگیریم ، در دست گرفتن بازی و یه جورایی فلج کردن هیروهای Carry تیم حریف است !

به علاوه مهمترین مساله همان نحوه ی Pick کردن هیروها و طریقه ی اداره کردن و جلو بردن بازی است . که این کار قسمت عمده ی کار لیدر است . 

 

در آخر اگر نقص یا قصوری در این متن بود ، به بزرگی خودتون ببخشید . این متن ترجمه ای از سایت Gosugamers می باشد با کمی تغییر و ترجمه !

اگر نقصی بود از نویسنده ی انگلیسی این متن است و اگر خوب بود ، مطمئن باشید که کار من در ترجمه و نظر شخصی بنده است !

 

با تشکر MyliS